Işık Dolgusu

 

Cildimiz vücut ağırlığımızın %15 ' ini oluşturan, bizi dış etkenlerden koruyan önemli bir organımız… Sağlıklı bir yaşam stili ve uygun ürün kullanımı ile sağlıklı bir cilde kavuşmamız çoğu zaman mümkün, ancak yaşımız ilerledikçe ve çevresel etkenlerin olumsuz etkileri ile karşılaştıkça daha profesyonel uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz. Gelin sağlıklı, ışıltılı ve parlak görünümlü bir cilde kavuşmanın altında yatan sırları inceleyelim…

Cildimizi oluşturan tabakaları en dıştan içe epidermis,dermis ve deri altı doku olarak sıralayabiliriz.Bu tabakaların her biri ışığı farklı şekilde emer ve yansıtır.Işık cildimize vurduğunda farklı katmanlar tarafından emilen ve yansıyan ışınlar bir araya geldiğinde parlaklık olarak algılanır. Işık cilde ulaştığında epidermisin en üst katmanı olan stratum corneuma çarpar. Derinin nemi yeterli ise stratum corneum pürüzsüz bir yapı kazanır ve parlak yüzeyler gibi ışığı yansıtır. Stratum corneum kuru ve nemsiz ise, yüzeydeki hücrelerin düzenli yapısı bozularak ışığı ciltten eşit olmayan açılarla yansıtacağından gözümüz tarafından donuk, mat bir görüntü olarak algılanır. Stratum corneum ışığı yansıttığı gibi sağlıklı ve nemli olduğu zaman şeffaf bir görünüm kazanarak ışığın cildin alt tabakalarına geçmesini sağlar. Cildin alt tabakası olan dermis damarlar yönünden zengindir. Cilt nemli olduğunda st. corneumdan geçerek dermise gelen ışık dermisteki kan dolaşımı ile karşılaşarak yansıdığında cildimizin sağlıklı pembe rengi ortaya çıkar. Işığın derinin alt katmanı olan dermise ulaşabilmesi için dermise derinlemesine nüfuz etmesi gerekmektedir. Görüyoruz ki parlaklık ve ışıltılı bir görünüm yeterli neme sahip bir ciltten geçiyor.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER CİLDİ ETKİLİYOR

Çevresel faktörler (güneş, hava kirliliği, sigara, besinler ve havadaki toksinler) genetik yaşlanma cildimizin nemini giderek kaybetmesine ve daha donuk bir görünüm almasına neden oluyor. İşte burada devreye nemi koruyan ve sağlayan bakım ürünleri ile profesyonellerce kliniklerde uygulanan tedaviler giriyor.

Son zamanlarda cilde nemini ve dolayısıyla ışığı yansıtma kapasitesini geri kazandırmak için mezoterapi ve dolgu teknikleri arasında '' ışık dolgusu '' yeni bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Işık dolgusu içerik olarak cildin nemini geri vermek dışında antioksidan koruma sağlayan, sıkılığını arttıran hücre yenilenmesini uyaran bir mezoterapi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği ve cildimizde doğal olarak bulunan hyaluronik asid ile cildin nem kapasitesini oldukça arttırıyor ve nemi artan cilt ışığı daha iyi yansıttığından parlak bir görünüm elde ediliyor.

Işık dolgusunda kollajenin yapısına giren 8 aminoasid kollajen üretimi için hammadde oluştururken,3 antioksidan, vitamin ve mineraller ile cildin dış etkenlere karşı savunmasını arttırıyor. Işık dolgusunda hyaluronik asid ile diğer vitamin, mineral ve antioksidan etken maddeler mükemmel bir uyum sağlamış… Enjeksiyonlarda içerdiği lidokain anestezik maddesi ile hasta konforu oldukça yüksek…3 hafta aralarla yapılan 3 uygulama ile ilk uygulamadan itibaren ve sonrasında birikici etki ile gözle görülür ışıltı sağlanıyor.

Günümüzde koruyucu özellikte doğal estetik uygulamalara ilgi giderek artıyor. Işık dolgusu doğal ve ışıltılı parlaklık sağlaması yanında anti-aging etkisi ile yeni trendler arasında daha fazla yer almayı hak ediyor. Işıltının altında yatan gerçekleri birlikte keşfettik, şimdi sağlıklı parlama zamanı.